Az idei jubileuminak számító XXV. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok május 10-12. között kerül megrendezésre. A kiállítás szervezői idén is termékdíj pályázatot hirdettek, ezzel a kiállításon résztvevő cégek termékfejlesztői munkáját ismerik el. – A díjakat április 18-án adták át.
A díjátadón Antal Gábor, a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatója a kiállítással kapcsolatban elmondta, hogy idén díszvendég ország Szerbia lesz. Megjegyezte, hogy az ipari kiállítók száma közel 300, az állattenyésztői kiállítókkal együtt több mint 500 a kiállítói létszám. – Hozzátette a résztvevői létszám még növekedhet, örvendetesnek tartja, hogy kilenc országból jönnek külföldi kiállítók. Ez is azt mutatja, hogy a kiállítás mennyire elismert a külföldi szakma körében is.
Antal Gábor arról is tájékoztatott,hogy a kiállítás első napján az AKI és a NAK szervezésében „Kihívások és kilátások az egyes állattenyésztési ágazatokban” címmel előadássorozat lesz a Takács Ferenc Képző Központban.
Röviden beszámolt a fejlesztésekről is és külön felhívta a figyelmet a 47-es hódmezővásárhelyi északi elkerülő út használatára.
Fekete Balázs a Hód-Mezőgazda Zrt. állattenyésztési igazgatója, a kiállítás főszervezője elmondta,hogy a jubileumi kiállításra ugyanúgy ahogy eddig a hagyományokat és a szakmaiságot megőrizve továbbra is nagy lelkesedéssel készülnek.
A kiállítás tematikája és a résztvevők köre szigorúan meghatározott, ettől nem kívánnak eltérni a jövőben sem. Az újdonságokat illetően elmondta, hogy a Hód-Mezőgazda Zrt. jelentős fejlesztéseket hajtott végre a jubileumi kiállításra.
Többek között az állatok gondozóinak a szálláshelyei is megújultak valamint az állatok férőhelyeinél is fejlesztések, bővítések történtek. Újdonság még, hogy gasztro – udvart hoznak létre a 2018-as kiállításra.
Fekete Balázs ismertette a kiállítás programját majd beszélt az átadásra kerülő díjakról és annak alkotójáról. Megemlítette azt is, hogy az elmúlt 25 év díjaiból kiállítást rendeznek a Hód-Mezőgazda Zrt. pavilonjában.
Antal Gábor az eredmények ismertetése előtt megjegyezte, hogy a kiállításból származó bevételt minden évben a következő évi kiállításra fordítják. A Hód-Mezőgazda Zrt. az elmúlt két évben a kiállítás bevételein felül több mint 150 millió forintot csoportosított a kiállítás további fejlesztésére.
„ Úgy gondoljuk, mint az ország egyik legnagyobb állattenyésztői gazdaságaként feladatunk is ennek a segítése, de sokat jelentene, ha segítségünkre lennének mások is, például tenyésztőszervezetek és természetesen az állam is.”- hangzott el
Antal Gábor elmondta, hogy szép számmal érkeztek idén a pályázatok. Összesen 46 termékdíj pályázat érkezett ebből 15 növénytermesztéssel és 31 állattenyésztéssel kapcsolatos. Bemutatta a zsűritagokat és megköszönte munkájukat.
2018 évi Állattenyésztési Termékdíjas pályázatok
Nagydíjas
Adexgo Kft – Vitafort Zrt – Jefo Europe SA – Egyedi összetételű védett vitamin termékcsalád
- Takarmányozás
1. Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. – PigCare malacmentő program – Malacpanír, Platinum
Milk+, Baby, Prestarter és Crémolit
- Agrifirm Zrt. – “Biztonságos megoldás a ZnO és kolisztin mentes takarmányozásra
- ADEXGO Kft. – “Koncentrált N-3 zsírsavforrások”
3.PRO-FEED Kft. – “A túlzott antibiotikum használat csökkentése a borjúnevelésben DIAMOND LIQUI-PRO folyékony takarmánykiegészítő alkalmazásával.
- Termelésirányítás, informatika, tartástechnológia, integráció
- Bos-Plus Kft. – CALF 35 a fejéstechnológia forradalma
- Bóly Zrt. – GMO mentes termékpálya modell
- Galldorf Zrt. – Újszerű sertésintegráció GMO mentes takarmánybázison
- Állategészégügy, szaporodásbiológia, élelmiszer-előállítás
- Bóly Mg Zrt – PC termékenyítés lehetőségeinek kihasználása a sertéstenyésztésben
- Adexgo – Egészségvédő hatású tej-, és tojásalapú élelmiszer prototípusok fejlesztése
- Kiss Gyula és Mozsgai József – Szarvasmarha egészségügyi kaloda
3. Agrovíz Kezelési Kft. – Komplex kútkezelési rendszerek a mezőgazdaságban
Több cég összefogásából lett Nagydíj
Két magyar és egy kanadai cég együttműködésének eredménye az a termékcsalád, amely a 2018-as Állattenyésztési Termékdíj pályázat nagydíját érdemelte ki. Olyan premixekről és keveréktakarmányokról van szó, amelyek mikrokapszulázott bendővédett A, D és E vitamint tartalmaznak. A Vitafort Zrt által gyártott előkeverékek ezen mikrokapszulázott vitaminokkal, valamint az Adexgo bendőstabil, ill. retardizált fehérje és energia kiegészítőivel együtt a nagy tejtermelésre képest tehenek hatékonyabb és olcsóbb takarmányozását teszik lehetővé.
A védett vitaminok nem bomlanak le a bendőben, zsírburkolatuknak köszönhetően javul a felszívódásuk. A védett A vitamból fele annyi mennyiség kell, mint a natúr formából, míg D vitamin esetén 13 százalékkal javul a hasznosulás. A natúr E vitamin bendőstabil, védetté tétele inkább a könnyebb tárolhatóságát segíti elő (a natúr változatnak havonta 6%-a bomlik le a tárolás során). A termék újdonsága abban rejlik, hogy eddig a vitaminok jórészt natúr formában voltak jelen a takarmányokban, a hazai takarmánygyártók és forgalmazók a vitaminok védetté alakításával nem foglalkoztak. Mivel hazánkban sem natúr, sem védett vitamin gyártás nincs, ezért vonta be a két hazai cég a kanadai Jefo Europe-ot az együttműködésbe.
Az így előállított előkeverékek, egyrészt a vitamin árrobbanás hatását jelentősen tompítani tudják, másrészt a korábbi takarmányoknál is jobban alkalmazkodnak a tejelőmarhák igényeihez.
A Magyar Növénytermesztésért Termékdíj Pályázatok közöttaz Alpha-Vet Kft. érdemelte ki a Nagydíjat -Biopajzs EK műtrágya a növények egészségéért pályázatával
A termékdíj átadást követően Antal Gábor a Haszonállat Infó Portál érdeklődésére elmondta, hogy a kiállítás 25 éves távlatában valamelyest bizonyosan sikerült hozzátenni az állattenyésztés fejlődéséhez. A mértéket nehéz lenne megítélni, de az rendkívül fontos,hogy azok az állattenyésztők akik meg akarják mutatni munkájuknak eredményét erkölcsi elismerést kapjanak. Ebben nagyon fontos szerepünk van. Remélhetőleg az erkölcsi elismerés mellett a jövőben anyagi értelemben is még előrébb juthatnak az állattenyésztők. – mondta az igazgató
A genetikai színvonalról is érdeklődtünk milyen visszajelzéseket kapnak a külföldi szakemberektől.
Antal Gábor elmondta, hogy a legtöbb állatfaj esetében külföldi bírálók végzik a munkájukat. A kiállításon szereplő holstein fríz tenyészállatok bárhol megállnák a helyüket a világban.
Akár az USA-ból érkezett bíráló vagy Európa egyes országaiból mindegyikük azt mondta, hogy büszkék lehetünk a tenyészállatainkra és az egész kiállításra. Más tenyészállatokra is igaz ez akár a magyar merinót említjük. A sertéstartás kapcsán kiemelte,ha növekedést akarunk elérni az ágazatban akkor fontos lenne az egységes koncepció. Tudomásul kell venni azt, hogy a hetvenes években mások tanultak tőlünk most nekünk kell másoktól tanulni. – hangsúlyozta Antal Gábor
Az ipari kiállítók üzletkötési esélyei a csütörtöktől szombatig tartó kiállításon magasabbak. Ezért is kerül megrendezésre ezeken a napokon a kiállítás, valószínűsíthetően a jövőben is.
Fekete Balázs a kiállítás első éveivel kapcsolatban emlékeit idézve elmondta,hogy örültünk minden egyes lépésnek amit létre tudtak hozni a nulláról indulva. – Mindig egy kicsit hozzátettünk évről évre. Ami nagyban segítette munkánkat az az igény a szakma részéről. – jegyezte meg
Éreztük, hogy a tenyésztők és ipari kiállítók egyaránt szükségét látják annak, hogy minden évben megrendezésre kerüljön a kiállítás. – Ez adta meg nekünk a kellő motivációt. Azt gondolom, hogy a szakmai igényesség az első évtől kezdve jellemző volt a kiállításra. – mondta Fekete Balázs
A kiállítás genetikai színvonalával kapcsolatban ő is megjegyezte, hogy egyöntetű a a bírálói vélemény amely szerint a bemutatott állatok nagy része megjelenhetne Európa bármely kiállításán. A környező országokból érkező tenyésztők vásárlási szándékukkal értékelik a tenyészállatokat.
Ukrajnába például elég sok tenyészsertést tudunk eladni és részben azért mert itt a kiállításon látják az állatokat,találkozhatnak a tenyésztőkkel és nem egy esetben itt kötnek üzletet. Romániából és Szerbiából is sok tenyésztő érkezik. Húsmarhák esetében is számos növendék és tenyészüsző kerül ki a kiállításon szereplő tenyészállatok láttán. – jegyezte meg
Fekete Balázs az ipari üzletkötések kapcsán elmondta volt olyan kiállító aki elmondta,hogy éves üzletkötéséinek fele a kiállításon történik.
Dr. Wagenhoffer Zsombor – a MÁSZ ügyvezető igazgatója, a zsűri elnöke elmondta, hogy a termékdíj pályázat múltja a 2001-es évre nyúlik vissza.
Az elbírálásban 12 éve veszek részt. Úgy láttuk, hogy az idei volt eddig az egyik legerősebb mezőny. – jegyezte meg a zsűri elnöke
Mivel a fejlesztett termékek még hatékonyabbá teszik a termelést ezért nyitottak az állattenyésztők a legújabb fejlesztésekre.
A pontozásnál szempont, hogy legyenek olyan meglévő referenciák, akik az adott terméket már használják a gyakorlatban. Abban az estben, ha egy teljesen új termékről van szó fontos az, hogy hány helyen teszteltek és milyen tudományos vizsgálattal támasztották alá a termék fejlesztését.
Azok a termékek amelyek első vagy második illetve harmadik díjat vagy nagydíjat kapnak valóban sikeresek lesznek. Ezt jól látni az elmúlt évek nyertesei esetében.
Az állattenyésztés rendkívül sok tudományterületet fog át. A takarmányozási kategóriában van évek óta a legtöbb pályázat, tehát mondhatjuk a takarmányozással foglalkozó cégek a leginnovatívabbak, de mindig vannak olyan szakterületek ahol újabb termékötletek születnek.
A Nagydíjas termékcsaláddal kapcsolatban Dr. Wagenhoffer Zsombor elmondta, hogy ahárom cég nagyon jól reagált egy piaci helyzetre, hiszen a tavalyi vitamin árrobbanásra nem sokan válaszoltak termékfejlesztéssel.
Elmondta, hogy az elmúlt években olykor pazarlóan bántak az állattartók a vitaminokkal mivel nem volt annyira magas az áruk, hogy jelentősen befolyásolta volna a takarmányok árát. Most amikor tizennégyszeresére emelkedik az egyik vitamin ára másiké pedig tízszeresére akkor megfontolandó, hogy mennyi kerüljön a takarmányba. Azt is megjegyezte Dr.Wagenhoffer Zsombor, hogy egy krízishelyzet során olyan válaszokat képesek adni a cégek termékeikkel, amelyek kifejezetten hasznosak lesznek a jövőben és a válságos helyzet nélkül nem biztos, hogy létrejöttek volna.
A zsűri elnöke végezetül megjegyezte a Nagydíjas terméket ugyan a nagy tejtermelésre képes tehenek számára hozták létre, de a cégek folytatják a fejlesztést, hogy más állatok takarmányozásában is segítség nyújtsanak.
–
haszonallatinfo.hu/ Gervai Péter
.
.